Historie

 

Vznik tohoto hudebního sdružení se dá určit podobně jako datum narození velkého českého velikána Járy Cimrmana, tedy přesně 25. dubna někdy kolem roku 1987 (kdyby se pánové Svěrák a Smoljak více zabývali působením Járy Cimrmana v oblasti bluegrassu a country music, došli by určitě k pozoruhodným zjištěním). Tohoto dne se při příležitosti návštěvy spřáteleného divadelního spolku začalo v klubovně horšovskotýnských ochotníků nezávazně muzicírovat. Někdo v té euforii dostal nápad, že by se mohlo v hraní pokračovat. Začalo se pravidelně zkoušet a došlo i na název – Faraon. Po hraní, většinou v divadelní klubovně, došlo i na první veřejná vystoupení a první country bál ve Lštění dne 5.11.1988. Původní obsazení: Zdeněk Lahoda – kytara; Slávek Vrba – banjo, kytara; Petr Eberl – kytara; Jan Řezáček – housle; Petr Lang – valcha; Jana Lengálová – flétny, hoboj; Jan Vobruba – kontrabas. Jednoho dne zaskočil za nemocného Petra Eberla Břetislav Habernal a na dlouhou dobu se v kapele usadil. K tomuto jeho záskoku se traduje památná „hláška“ Honzy Řezáčka. Při první písničce mu praskla struna a jelikož zapomněl náhradní, pronesl: „Pánové, od této chvíle se věnuji výhradně tanci“ a tak učinil. Kapela hrála při různých příležitostech. Country bály, různé regionální přehlídky a soutěže. Rovněž se zúčastnila dvou ročníků oblastních předkol Porty.

V roce 1990 došlo k rozdělení kapely. Jedna část pokračovala  s názvem Faraon Band a druhá část, zaměřená především na bluegrass, začala s názvem Vysoká tráva (nebo-li anglicky High Grass) v tomto obsazení: Slávek Vrba – banjo; Petr Lang – mandolína; Břetislav Habernal – kytara; Michal Kovacs – foukací harmonika; Jaroslav Chrobok – baskytara. Krátký čas v kapele hrála na housle Alena Ratzová. V tomto období Vysoká tráva nahrála několik písní ve studiu Českého rozhlasu v Plzni a v roce 1994 se zúčastnila celostátního kola Porty ve Svitavách. Po odchodu Břeti Habernala, Michala Kovacse a Jardy Chroboka přichází kytarista Jiří Kříž a basista Čenda Fiala. Opět následuje pozvání k nahrávání v Českém rozhlase Plzeň. Kapela se zúčastňuje pravidelně různých přehlídek a především borovanského  Bluegrass marathonu.

V roce 2002 odchází Čenda a vzhledem ke konci kapely Faron Band se vrací Jan Vobruba. Začínají se připravovat gospely prováděné většinou „a capella“, se kterými ve triu pod názvem The Gospel Train (Vrba, Lang, Vobruba) vystupuje především na adventních koncertech, ale i třeba na koncertech s domažlickým pěveckým sborem Čerchovan. Jiří Kříž byl v roce 2004 „zapůjčen na hostování“ do rockové kapely Kečup. Vrací se Břeťa Habernal.

Současnost

Vysoká tráva (Slávek Vrba – banjo, kytara; Petr Lang – mandolína; Břetislav Habernal – kytara a Jan Vobruba – kontrabas, baskytara) hraje na různých festivalech, přehlídkách, vernisážích a podobných společenských akcích. Také reprezentujeme město Horšovský Týn v partnerských městech Grossafoltern ve Švýcarsku, Maerkedal v Belgii a zejména Nabburg v Německu. Určitou tradicí se stalo vystupování v Bavorském městě Edelsfeld, kde jsme určitě neznámější českou bluegrassovou kapelou. Pravidelně hráváme v country salonech v Beňovech, Mlázovech a Františkových Lázních. Nezapomínáme ani na divadelní ochotníky, se kterými stále spolupracujeme a v případě potřeby zajišťujeme hudební doprovod jejich her.

V případě, že považujete některé informace či sdělení za opravdu důležité, můžete je v textu zvýraznit například takto.